ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ ΤΗΣ ΘΕΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ -[05.07.2024]

Monday 08 Ιουλίου 2024

Επίσκεψη και συνεργασία
με τον Πρόεδρο της Βουλής των Ελλήνων
κ. Κωνσταντίνο Αν. Τασούλα

Προετοιμάζοντας το Διεθνές Συνέδριο της Θεολογικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. «Η Ορθόδοξη Θεολογία στον 21ο αι. Προκλήσεις και Προοπτικές», ύστερα από πρωτοβουλία του Κοσμήτορα κ. Εμμανουήλ Καραγεωργούδη, πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 5 Ιουλίου 2024 συνάντηση με τον Πρόεδρο της Βουλής των Ελλήνων κ. Κωνσταντίνο Αν. Τασούλα, στην οποία συμμετείχε και ο Αναπλ. Καθηγητής κ. Σταύρος Γιαγκάζογλου εκ μέρους της Επιστημονικής και Οργανωτικής Επιτροπής και της γραμματείας του Διεθνούς Συνεδρίου.

Κατά τη συνάντηση, ο Πρόεδρος της Βουλής των Ελλήνων ενημερώθηκε για το επικείμενο Διεθνές Συνέδριο της Θεολογικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. και αποδέχθηκε το αίτημά μας να φιλοξενηθεί η θεματική ενότητα «Η Θεολογία και τα μεγάλα προβλήματα του 21ου αιώνα: Κλιματική αλλαγή, προσφυγικό πρόβλημα, οικονομική κρίση και ανεργία» και συγκεκριμένα η συνεδρία «Δημόσιος χώρος, πλουραλιστικές κοινωνίες, κλιματική αλλαγή και Ορθόδοξη Θεολογία». Ο Πρόεδρος της Βουλής πρότεινε η διεξαγωγή της εν λόγω συνεδρίας να πραγματοποιηθεί στην ιστορική Αίθουσα της Γερουσίας και οι εργασίες της να μεταδοθούν δια ζώσης από τον τηλεοπτικό σταθμό της Βουλής των Ελλήνων. Τέλος, πρότεινε να ξεναγηθούν οι σύνεδροι στην επετειακή έκθεση της Βουλής των Ελλήνων «Αντικρίζοντας την Ελευθερία! Στη Βουλή των Ελλήνων, δύο αιώνες μετά» και στα άλλα εκθέματα της Αίθουσας των Τροπαίων.

Κατ’ αυτόν τον τρόπο, δίνεται η δυνατότητα να συζητηθούν δημόσια, και μάλιστα στο κέντρο λειτουργίας του δημοκρατικού μας πολιτισμού, καίρια ζητήματα και προβλήματα για τη θέση και μαρτυρία της Ορθόδοξης Θεολογίας στον δημόσιο χώρο, καθώς και στα μεγάλα προβλήματα και στις προκλήσεις του 21ου αιώνα, όπως η κλιματική αλλαγή, το προσφυγικό πρόβλημα, οι οικονομικές και κοινωνικές ανισότητες και τα ανθρώπινα δικαιώματα.

Η Επιστημονική και Οργανωτική Επιτροπή του Διεθνούς Συνεδρίου της Θεολογικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. εκφράζει τις ευχαριστίες της προς τον Πρόεδρο της Βουλής των Ελλήνων κ. Κωνσταντίνο Αν. Τασούλα για την αποδοχή του αιτήματός μας, καθώς και για τη γόνιμη αυτή συνεργασία και συμβολή του στους σκοπούς και στους στόχους του Συνεδρίου.

- Σύνδεσμοι

- Εικονική περιήγηση στην ιστορική Αίθουσα της Γερουσίας

-Έκθεση "Αντικρίζοντας την Ελευθερία! Στη Βουλή των Ελλήνων, 2 αιώνες μετά"

- Αίθουσα Τροπαίων: Σκηνές και Μορφές της Ελευθερίας